Makrama na ścianę, boho dekoracje, ozdoby ze sznurka

Strój aniołka

Strój aniołka

Dostaliśmy ze szkoły zadanie na weekend – przygotować dla dziecka strój aniołka, co by nie tylko pięknie śpiewało na jasełkach, ale jeszcze wyglądało. Gotowca nie udało mi się kupić, a z Allegro nie dojdzie. Trzeba samemu coś urzeźbić. A oto relacja z przebiegu prac.

Po pierwsze zgromadzić podzespoły:

na skrzydła – biały bristol, biały filc, tasiemka, piórka w kolorze ekri (bo białych nigdzie nie było) i stare złoto, klej introligatorski – wikol

na suknię – biały t-shirt rozmiar uzależniony od długości sukni i dziecka – męskie XL, koronki bawełniane białe: cieńsza i grubsza, złota wstążka i perełki samoprzylepne.

Zaczęłam od skrzydeł.skrzydla1

 

Z białego bristolu wycięłam kształt skrzydeł i mniej więcej na wysokości łopatek dziecka zrobiłam w nich cztery dziurki, przez które przeciągnęłam dwie tasiemki (mocowanie skrzydeł do dziecka). Na powyższym obrazku oznaczyłam dziurki strzałkami. Wiązanie tasiemek zaplanowałam z przodu, pod pachami. Po wewnętrznej stronie skrzydeł, tam gdzie wiązania, przykleiłam biały filc.

skrzydla2

Posmarowałam bristol cienką warstwą kleju introligatorskiego i nałożyłam filc. Trzeba pamiętać o wiązaniach – nie zaklejać :).  Aby praca przebiegała szybko i bez zakłóceń niezbędni są pomocnicy 🙂

skrzydla3 Nadeszła pora na pióra. Dość gruba warstwa kleju i piórko po piórku, piórko po piórku… Ja zaczęłam od dołu, żeby wyższe warstwy piór układały się na dolnych.

skrzydla4

Nie będę owijać w bawełnę – zeszło się i nie obeszło bez kilku brzydkich słów (w myślach, bo przecież dzieci), ale klej i pióra bardziej lubią przyklejać się do palców niż do kartonu :). W końcu jednak się udało. Finito 🙂

skrzydla5

 

Teraz kiecunia. Jak pisałam potrzebny męski biały t-shirt. Jego rozmiar uzależniłam od długości sukni, miała być za kolanka i wyszło mi, że potrzebuję rozmiar XL. Do tego koronki bawełniane, szersza na dół (długość pasująca do szerokości t-shirta na dole) i węższa na rękawy – tu też trzeba pamiętać o dobraniu długości. Ponadto złota wstążka na kokardę ok 2-3 m i samoprzylepne perełki na wykończenie szyi. Aaa i jeszcze zatrzask do zapinania złotego paska.

skrzydla6W miarę możliwości należy dziecko teraz zmierzyć – szerokość pod pachami. Jest to jedyny wymiar, który pomoże dopasować wielką koszulkę do drobnej dziewczynki. Na obrazku poniżej pokazałam, gdzie mniej więcej ten wymiar powinien się znajdować. Czerwone, przerywane kreski oddają stary kształt t-shirta . Szerokość t-shirta na dole i przy rękawach została fabryczna, nie zwężałam jej. Pod pachami jak widać, są duże łuki a nie nie proste cięcie łączące rękaw z tułowiem. To pomoże uniknąć marszczenia się sukienki. Mogłam oczywiści zrobić to jak należy, wypruć rękawy, wprowadzić poprawki i pozszywać wszystko od nowa, ale miałam mało czasu, a wizja użycia sukienki tylko raz zniechęciła mnie do nadmiaru pracy.

skrzydla7

 

Pora na fastrygę i przymiarkę. Wszystko gra. Przeszywam sukienkę na maszynie i zabieram się za koronki. Na dole…

skrzydla8

 

i przy rękawach. Przypinam szpilkami, fastryguję i przyszywam.

skrzydla9

 

Niestety nie pstryknęłam żadnych zdjęć z robienia paska – będzie musiał wystarczyć opis. Podzieliłam wstążkę na dwie części: z jednej zawiązałam kokardę z długimi końcami, z drugiej części zrobiłam pasek, długości obwodu pasa dziecka. Na środku paska przyszyłam kokardę a całość z przodu do sukienki. Na końcach paska przyszyłam zatrzask, dzięki czemu mogłam go z tyłu zapiąć. Bawełna jest rozciągliwa i sukienka spokojnie obyła się bez żadnych suwaków i guzików, natomiast wstążka nie i dopasowany pasek musiał gdzieś się zapinać. Najlepiej z tyłu. Pod skrzydłami nie będzie widać. Na koniec samoprzylepne perełki wokół szyji. Tu muszę zaznaczyć, że funkcja „samoprzylepne” nie działa w odniesieniu do bawełny :). Opór niesfornych perełek zdusiłam Kropelką :).

I tak dobrnęłam do końca. Oto efekt dwu dniowej pracy.

 

skrzydla10

A skoro strój gotowy – występy czas zacząć.

skrzydla124 thoughts on “Strój aniołka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *